Jeżeli szukasz inspiracji, z jakich kwiatów wykonać jesienny bukiet, zapoznaj się z tym artykułem. Podpowiadamy w nim, co może znaleźć się w takiej wiązance, dajemy wskazówki i zachęcamy do tego, by w pełni wykorzystać dary tej wyjątkowej pory roku. Sprawdź i skomponuj coś niepowtarzalnego dla siebie lub dla Twoich bliskich!
Kompozycje z liści
Z jesienią kojarzą się przede wszystkim kolorowe liście. Każdy zbierał je jako dziecko w parkach i lasach. Są bardzo powszechne, dlatego też często pozostają niedoceniane. Tymczasem mogą stać się bazą efektownej wiązanki lub ogromnego bukietu. Najlepiej wyglądają w połączeniu z:
- owocami jarzębiny lub głogu,
- kasztanami, żołędziami, orzechami,
- astrami.
Zawijając je w odpowiedni sposób, można z nich też stworzyć pokaźną, wielokolorową kompozycję, wyglądem przypominającą różę.
Zasuszone nieśmiertelniki
Niektórzy o jesieni myślą już wiosną i zasadzają nieśmiertelniki, zwane też kocankami. Są to kwiaty, które wyglądają, jakby były zrobione z papieru. Ścina się je, gdy rozkwitną, najlepiej w ciepły, słoneczny dzień. Należy je związać i suszyć, zawieszając główkami w dół. Jesienią można je wykorzystać do tworzenia pięknych, oryginalnych, ale przede wszystkim trwałych kompozycji. Zestawia się je z wrzosami, zasuszonymi, ozdobnymi trawami i różami. Można się nimi cieszyć przez długi czas. Dodają uroku jesiennym wiązankom i stanowią interesujący element wystroju wnętrz.
Efektowne wrzosy
Bez wątpienia są najbardziej popularnymi spośród jesiennych kwiatów. Wrzosy świetnie się prezentują nie tylko na grządkach. Tworzone z nich bukiety to prawdziwe arcydzieła. Często decydują się na nie panny młode, którym zależy na niekonwencjonalnej wiązance. Występują w różnych kolorach – bukiety ślubne zazwyczaj komponuje się z wrzosów białych i pastelowych. Jednak bardzo efektowne są także te o intensywnych barwach – purpurowe i fioletowe.
Jesienne bukiety z wrzosów nie wymagają wielu dodatków. Wystarczy je odpowiednio ułożyć i związać szeroką, ozdobną wstążką. Zachowują długo świeżość, można je też zasuszyć.
Zachwycające marcinki
O obfitości jesieni przypominają kwitnące od końca sierpnia aż do przymrozków marcinki, czyli byliny zwane astrami. W sumie jest ich około 600 odmian. Nie mają dużych wymagań – wystarczy im słońce i przestrzeń. Ze względu na swoją różnorodność są często wykorzystywane do tworzenia jesiennych bukietów. Jeśli zależy Ci na tym, by w Twoim domu było kolorowo, a nie nostalgicznie – wybierz właśnie ten gatunek. Wypełnione astrami wazony wnoszą do każdego wnętrza radość i optymizm. Łatwo wykonasz z nich wiązankę, a jeżeli chcesz, by była bardziej klimatyczna, dołóż do niej typowo jesienne dodatki, takie jak kolorowe liście lub jarzębina.
Nie tylko na pogrzeb
Typowo jesienny bukiet kwiatów może też być urozmaicony chryzantemami. Powszechnie uznaje się je za rośliny pogrzebowe albo takie, które składa się na grobach z okazji Wszystkich Świętych, dlatego zrobienie z nich jednolitej, ozdobnej wiązanki nie jest najlepszym pomysłem. Świetnie natomiast sprawdzają się jako dodatek. My polecamy je w połączeniu z goździkami i różami. Tak skomponowany bukiet to prawdziwa „Różowa Poezja”, która przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym osobom. Warto dodać, że chryzantemy wcale nie symbolizują śmierci, tylko przyjaźń i wsparcie.
Zrób komuś niespodziankę
Samodzielnie wykonany jesienny bukiet to doskonały pomysł na prezent. Możesz dołożyć do niego dalie i aksamitki, a także orzechy lub łupinki kasztanów. Wiele zależy od Twojej kreatywności i dostępnych gatunków, ale pamiętaj, że najpiękniejsze rośliny można znaleźć na polanach, w lasach i na łąkach. Jeśli natomiast brakuje Ci inwencji twórczej i czasu, zamów „Bukiet Jesienny” w naszej kwiaciarni. Dostarczymy go we wskazane miejsce i w Twoim imieniu zrobimy komuś niespodziankę!