Kwiaty mają w sobie wielką moc. Potrafią wyrazić więcej niż tysiąc słów. Odpowiednio dobrane pod względem kolorystycznym i gatunkowym świadczą o szacunku, miłości, pożądaniu, sympatii, trosce, a nawet zazdrości. Najnowszym trendem w branży florystycznej są flowerboxy, które szturmem zdobyły serca użytkowniczek Instagrama. Doskonale prezentują się nie tylko na zdjęciu, lecz także w rzeczywistości. Jakie są ich zalety i czym różnią się od tradycyjnych bukietów?
Czym są flowerboxy?
Nazwa „flowerbox” to połączenie dwóch angielskich słów – „flower” oznaczającego kwiat oraz „box”, czyli pudełko. To nic innego jak bukiet kwiatów umieszczanych w eleganckich, zazwyczaj okrągłych kartonikach. Rodzaj dobranej roślinności oraz sposób jej ułożenia ogranicza jedynie wyobraźnia. Najpopularniejsze są żywe kompozycje złożone z delikatnych, pastelowych róż. Wbija się je w miękką gąbkę florystyczną. Dużą zaletą tego rozwiązania jest stałe dostarczanie życiodajnego płynu poprzez łodygi. Nie trzeba zatem pamiętać o ciągłej wymianie wody. Aby uniknąć nieestetycznie wyglądającego zawilgocenia kartonu, wystarczy, że wnętrze wyłoży się dodatkowo celofanem. Flowerbox to idealny pomysł na prezent z okazji Walentynek, urodzin, imienin, rocznicy oraz zaślubin.
Jak wydłużyć świeżość flowerboxów?
Flowerboxy z pozoru wydają się mało trwałe. Istnieje jednak kilka sposobów, aby wydłużyć ich żywotność. Warto pamiętać m.in. o:
- uzupełnianiu wilgoci w gąbce. Jeśli po kilku dniach wkład zaczyna się wysuszać, wystarczy pokropić go niewielką ilością wody,
- należy unikać stawiania flowerboxu w pobliżu grzejników, świeczek oraz innych źródeł ciepła,
- nie wolno narażać kwiatów na nagłe zmiany temperatur i trzymać w miejscach, gdzie panuje przeciąg,
- nie stawia się pudełka w towarzystwie owoców. Wytwarzają one etylen, który wpływa na przyspieszenie dojrzewania roślin znajdujących się wokół.
Co „mówią” bukiety kwiatów?
Bukiet pięknych, kolorowych kwiatów jest ponadczasowym i klasycznym prezentem dla każdego, zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Przekazują emocje i uczucia. Podczas wyboru zazwyczaj kierujemy się jedynie aspektami wizualnymi, nie zastanawiając się nad głębszym znaczeniem określonych gatunków flory. Co przedstawiają poszczególne kolory i gatunki kwiatów?
Płatki czerwone to symbol miłości, namiętności i pożądania. Róże w tej barwie ofiarowuje się ukochanej kobiecie np. na Święto Zakochanych. Tulipany w tym odcieniu mogą być także przekazywane rodzicom, którym chcesz okazać szacunek. Czerwień związana jest także z odwagą i siłą. W związku z tym często wybiera się ją dla bliskich osób, które odniosły jakiś sukces, np. obroniły pracę dyplomową.
Biały bukiet świadczy o niewinności i wierności. Kwiaty w tej barwie to dobry pomysł na dodatek do ślubnego prezentu, Pierwszą Komunię Świętą dziecka lub Chrzest. To również kolor, który pomaga przekazać takie słowo jak „przepraszam”.
Popularnym odcieniem kwiatów jest także róż, kojarzony z delikatnością, lekkością i dziewczęcym urokiem. Bukiety, w takim kolorze często wybierane są jako prezent dla siostry lub przyjaciółki. W ten sposób można powiedzieć komuś, że czuje się do niego sympatię i troszczy o jego dobro.
Kolor żółty budzi jednak sporo wątpliwości, ponieważ może mieć zarówno znaczenie pozytywne, jak i negatywne. Z jednej strony kojarzony jest ze słońcem, energią oraz beztroską. Z drugiej, w niektórych źródłach opisywany jest jako barwa zazdrości, fałszu i zakłamania.
Dość rzadko spotykanym kolorem kwiatów jest niebieski. W przyrodzie trudno jest spotkać takie płatki, a większość dostępnych w kwiaciarniach jest zabarwiania. To symbol spokoju, dlatego warto przekazać je osobie, która powinna odpocząć od codziennych stresów i potrzebuje relaksu. Bukiet w tym odcieniu to również dobry pomysł na podarunek dla chorego.
Fioletowe wiązanki to znak żałoby i smutku. Kwiaty o takiej barwie pięknie prezentują się w towarzystwie innych kolorów, jednak jednobarwne pęki mają negatywny wydźwięk.