Co zrobić z przekwitniętymi hiacyntami?

Co zrobić z przekwitniętym hiacyntem?

Nie śpiesz się z wyrzucaniem hiacyntów! Nawet po przekwitnięciu stanowią ciekawe źródło uroku – wystarczy odpowiednio zadbać o ich liście oraz cebulki. Przeczytaj poniżej, jak to zrobić poprawnie.

Przekwitnięte hiacynty – co robić?

Gdy hiacynty przekwitają, wiele osób sięga po nożyce i obcina ich liście. To błąd! W rzeczywistości są one potrzebne roślinie, aby magazynować energię w cebulce na następny sezon kwitnienia. Dlatego pamiętaj: gdy roślina przekwita, pozwól jej liściom naturalnie zaschnąć i żółknąć. Dzięki temu będzie mogła szybciej powrócić do pełni okazałości w przyszłym roku. Dodatkowe wskazówki:

  • Kontynuuj podlewanie rośliny, dopóki liście nie zaczną żółknąć i więdnieć. Następnie stopniowo ograniczaj podlewanie, aż liście całkowicie zaschną.
  • Podczas gdy liście są jeszcze zielone, możesz zastosować łagodny nawóz do roślin cebulowych, aby pomóc w odżywianiu.

Jednak liście to nie wszystko – pozostaje jeszcze kwestia przechowywania cebulek. Kiedy liście już całkowicie zeschną, delikatnie wykop cebulki i oczyść z ziemi. Przechowaj je w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu do czasu sadzenia jesienią: idealnie sprawdzi się do tego garaż lub strych (pod warunkiem, że cebulki będą zabezpieczone przed wilgocią i kurzem). Postaraj się utrzymać temperaturę w okolicy 14-16°C. 

Co jeszcze musisz wiedzieć o przekwitniętych hiacyntach?

Gdy hiacynty przekwitają, ich cebulki mają tendencję do przyciągania szkodników, np. mączlika. Aby uniknąć przykrej niespodzianki na następny sezon, regularnie sprawdzaj cebulki pod kątem robaków i chorób (nierzadko zdarza się, że pojawia się zgnilizna, zwykle gdy wilgotność powietrza jest zbyt wysoka). Jeśli zauważysz już zniszczone cebulki, nie pozostaje nic innego jak ich usunięcie – nie próbuj ich odratować, gdyż zwykle kończy się to niepowodzeniem (chyba, że szkodniki dopiero zaczęły “dobierać” się do rośliny, wtedy możesz spróbować się ich pozbyć i ocalić cebulkę).

Jeżeli to nie Twoja pierwsza przygoda z przekwitniętymi hiacyntami, to musisz wiedzieć, że te rośliny można co kilka lat przesadzać. Zapobiega to “przeludnieniu” (zagęszczeniu) co również pomaga w zachowaniu wigoru kwitnienia. Jest tak, ponieważ kiedy hiacynty rosną w tej samej ziemi przez wiele lat, cebule zaczynają się zbijać i konkurować ze sobą o przestrzeń, światło, wodę i składniki odżywcze. Warto tego uniknąć, zwłaszcza, że przesadzenie jest całkiem proste – polega na wykopaniu cebul po zaschnięciu liści, a następnie ponownym posadzeniu ich w nowym miejscu. Ta praktyka pozwoli lepiej kontrolować przekwitnięte hiacynty i unikać podobnych sytuacji w przyszłości.

Co innego można zrobić z przekwitniętym hiacyntem – 3 sposoby

Istnieją jeszcze 3 inne, niszowe sposoby na to, co można zrobić z przekwitniętym hiacyntem. Jeśli nie chcesz dłużej utrzymywać rośliny, możesz się zdecydować na poniższe opcje.

  1. Przekwitłe hiacynty, włącznie z liśćmi i kwiatami, dodaj do kompostu. Są biodegradowalne i wzbogacą go w składniki odżywcze, które mogą być później wykorzystane do poprawy jakości gleby w ogrodzie.
  2. Możesz ususzyć kwiaty hiacyntów, aby stworzyć trwałe, dekoracyjne kompozycje. Aby to zrobić, zawieś kwiatostany do góry nogami w ciepłym, suchym miejscu i pozwól im wyschnąć. Suchy bukiet hiacyntów jest piękną dekoracją, która dodaje uroku wnętrzom przez długi czas.
  3. Po przekwitnięciu, jeśli hiacynty były uprawiane w gruncie, przesadź cebule do ozdobnych doniczek. Nawet gdy rośliny są w stanie spoczynku, zielone liście stanowią atrakcyjny element dekoracyjny na balkonie lub parapetach. Gdy liście zaschną, cebule można przechować do następnego sezonu.

To by było na tyle, jeśli chodzi o przekwitnięte hiacynty. Na pierwszy rzut oka temat może wydawać się skomplikowany, ale w gruncie rzeczy wystarczy zadbać o cebulki, aby móc cieszyć się rośliną w przyszłym sezonie. 🙂

Sprawdź hiacynty dostępne w naszej kwiaciarni internetowej.