Róże to nie tylko piękno, lecz także wiele cennych dla naszych organizmów właściwości. Jest to wiedza powszechnie znana od tysięcy lat. Na jej bazie doszukiwano się więc licznych sposobów na to, co zrobić z płatkami róż, by wszystkie ich cechy móc w odpowiedni sposób wykorzystać. Oto 5 sposobów, które są sprawdzone, wspierają różne obszary troski o siebie i przede wszystkim – niosą ogromną radość!
Spis treści:
- 1. Napary z płatków róż
- 2. Olejek różany – idealny do pielęgnacji
- 3. Różana maseczka na twarz
- 4. Dekoracja sałatki lub deseru
- 5. Aromatyczna woda różana
- Jakie (i jak) płatki róż warto zbierać?
1. Napary z płatków róż
Wskazuje się, że płatki róż zawierają wiele witaminy C, taniny, terpeny, glikozydy, flawonoidy i dużo innych prozdrowotnych składników. To właśnie m.in. te elementy odpowiadają za takie właściwości płatków róż, jak: działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, rozluźniające itd.
Jak z tego korzystać? Chociażby tworząc napary, które można popijać w formie herbaty. Wystarczy zalać świeże lub suszone płatki róż, trzymać przez kilka minut pod przykryciem i po wystudzeniu wypić ze smakiem! A jeśli chcemy otrzymać nieco intensywniejszy aromat, można do napoju dodać łyżeczkę miodu czy chociażby suszoną żurawinę – smacznego!
2. Olejek różany – idealny do pielęgnacji
Wspomniane wyżej właściwości płatków róż będą też genialnym wsparciem dla skóry, m.in. działając na nią łagodząco, relaksująco i zmiękczająco. Taki skutek można osiągnąć, stosując olejek z płatków róż. Jak go zrobić? Bardzo prosto, choć trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Należy zacząć od zebrania płatków róż – takiej ich ilości, która pozwoli całkowicie wypełnić wybrany słoik (dokładnie oczyszczony i wyparzony). Gdy się w nim znajdą, dolewamy oliwę z oliwek lub wybrany olej, całość mieszamy (koniecznie drewnianą łyżką!), dolewamy jeszcze odrobinę oliwy, zakręcamy i odstawiamy. Na jak długo? Nawet na 5-6 tygodni (minimum na 2-3). Po tym czasie można odcedzić olej, który będzie pełen różanego aromatu. Co ważne, należy przechowywać go w ciemnej buteleczce.
3. Różana maseczka na twarz
Jak jeszcze wesprzeć pielęgnację przy pomocy płatków róż? Suszone płatki pokrusz na małe kawałeczki, dodaj do tego dużą łyżkę płynnego miodu oraz łyżkę oleju kokosowego (również w formie płynnej lub półpłynnej). Całość wymieszaj i nałóż na czystą skórę twarzy, pozostawiają na około 15 minut.
4. Dekoracja sałatki lub deseru
Jako że płatki róż są jadalne, świetnie sprawdzą się w formie dekoracji posiłków – czy to deserów, sałatek, napojów, czy nawet zup i dań głównych. Co ważne, jeśli chce się spożywać płatki róż, zawsze należy pamiętać o ich wcześniejszym dokładnym oczyszczeniu!
5. Aromatyczna woda różana
Świetnie sprawdza się do oczyszczania twarzy, ale też np. do łagodzenia objawów zmęczenia powiek. Jej stworzenie jest banalnie proste! Zebrane płatki róż wystarczy dokładnie opłukać wodą, następnie przełożyć do garnka i zalać wodą destylowaną. Całość gotujemy pod przykryciem przez około 10-15 minut (aż płatki stracą swój kolor), a po tym czasie przecedzamy przez sitko. Gotową wodę różaną, po ostygnięciu i przelaniu do mniejszych buteleczek, należy trzymać w lodówce (może być stosowana przez około 3-4 tygodnie – nie dłużej!).
Jakie (i jak) płatki róż warto zbierać?
Do wyboru płatków róż należy podejść świadomie. Przykładowo do tworzenia olejków, konfitur czy innych produktów spożywczych w Polsce najczęściej wykorzystuje się płatki z róży pomarszczonej (inaczej: karbowanej) i różnych jej odmian. Sprawdza się także róża stulistna czy damasceńska (tę ostatnią często stosuje się w krajach arabskich, głównie do produkcji silnie aromatycznej wody różanej).
Co istotne, ważny jest nie tylko gatunek róży, lecz także sposób jej hodowli. Nie powinno się zbierać płatków kwiatów, które rosną np. przy drogach czy są narażone na inne zanieczyszczenia. Koniecznie należy też sprawdzić, czy dane kwiaty nie były pryskane jakimkolwiek środkiem chemicznym – wtedy absolutnie nie powinno się z nich korzystać (poza, rzecz jasna, czerpaniem uciech wizualnych z pięknych bukietów). Samo zbieranie powinno odbywać się godzinach porannych (przed południem, zaraz po zejściu rosy), najlepiej w momencie pełnego kwitnienia. Wtedy zaledwie delikatne dotknięcie powinno doprowadzić do obsypywania się pięknych, pełnych płatków róż.