Dawniej sprzedawca w kwiaciarni, dziś florysta. Wraz z modą na rękodzieła i naturalne dekoracje sztuka tworzenia kwiatowych kompozycji zyskuje na popularności. Osoby zajmujące się florystyką to prawdziwi artyści w swoim fachu, a o najlepszych z nich biją się przyszłe panny młode i firmy organizujące eventy. Co kryje się za zawodem florysty i jakie predyspozycje powinna mieć osoba chcąca się w nim spróbować? Przeczytaj wszystko, co warto wiedzieć o mistrzach bukietów.
Kwiecista sztuka ze Wschodu i Zachodu
Sztuka komponowania bukietów, girland oraz wieńców z kwiatów nazywana jest dziś florystyką, choć niegdyś określano ten zawód bardziej pospolitym słowem – bukieciarstwo. W rzeczywistości osobie, która zajmuje się układaniem wiązanek, bliżej do artysty niż do rzemieślnika, bo powstałe dzieła często zachwycają swoją finezją. Oprócz świeżych kwiatów ciętych florysta wykorzystuje w swoich kompozycjach:
- suszki;
- owoce;
- liście;
- gałązki drzew;
- zboża;
- trawy.
Warto pamiętać, że florystyka znana była już w starożytności, co mogą potwierdzić wykopaliska z Egiptu czy Mezopotamii. Wówczas kwiatowe kompozycje kojarzono przede wszystkim z pochówkami oraz kultem religijnym. Istnieje nawet pewna rzymska płaskorzeźba przedstawiająca niewolnika układającego girlandę. Z podań wynika, że młode dziewczęta wiązały wieńce na święta i biesiady. Kwiaty jako dekoracja wnętrz zadomowiły się na dobre w renesansie. W późniejszych wiekach natomiast wyodrębniły się regionalne style tworzenia bukietów.
Szczególną odmianą florystyki jest japońska sztuka ikebana. Tu bardziej niż efekt liczy się sam proces układania kwiatów, który jest połączony z duchowym przeżyciem. Dziś w niektórych stylach zachodniego bukieciarstwa można zauważyć pewne japońskie wpływy przejawiające się charakterystycznym minimalizmem.
Nie tylko praca w kwiaciarni
Praca współczesnego bukieciarza nie ogranicza się jedynie do sprzedawania kwiatów. Prawdziwi artyści w swoim zawodzie często pracują w pracowniach florystycznych, w których tworzą wiązanki tylko na zamówienie. Bywa również, że florysta zajmuje się bardziej przestrzennymi projektami w miejscach, gdzie dekoracje roślinne są szczególnie istotne, a więc w hotelach, restauracjach, czy siedzibach firm.
Profesjonalne usługi florystyczne przydatne są również podczas:
- sesji zdjęciowych (modowych lub wnętrzarskich);
- ślubów i wesel;
- uroczystości religijnych (chrzest, komunia);
- imprez firmowych;
- sezonowych wystrojów w centrach handlowych.
Dodatkowo współpracę z florystami chętnie podejmują firmy zajmujące się organizacją eventów, a także dekoratorzy wnętrz. Coraz popularniejsze są również szkoły i kursy florystyczne, gdzie dobry specjalista i nauczyciel mogą przekazać wiedzę kolejnym pokoleniom miłośników kwiatów.
Predyspozycje do pracy florysty
Choć wydaje się, że praca florysty jest banalnie prosta, przygotowanie do zawodu wymaga od kandydata zaangażowania i pewnych cech charakteru. Do najważniejszych predyspozycji można zaliczyć tu:
- talent;
- zmysł estetyczny;
- wyobraźnię przestrzenną;
- cierpliwość;
- kreatywność;
- odwagę do podejmowania się niecodziennych projektów.
Oprócz wielu godzin praktyki niezwykle ważne jest również poznanie teorii. Wiedza o gatunkach kwiatów oraz ich kulturowych znaczeniach to podstawa w tworzeniu bukietów i wiązanek okolicznościowych, zwłaszcza na takie okazje jak ślub czy pogrzeb. Florysta musi mieć świadomość, jak wykorzystywać sezonowe rośliny oraz w jaki sposób łączyć je ze sobą w spójne i estetyczne kompozycje. Ponadto kluczowe znaczenie ma znajomość rozwiązań na przedłużenie trwałości kwiatów i innych przydatnych trików.
Zamawiaj kwiaty od profesjonalistów
Kompozycje kwiatowe mogą w zaskakujący sposób odmienić wystrój miejsca, uświetniając tym samym daną okazję. Stawiając na usługi profesjonalnego i doświadczonego florysty, masz więc pewność, że przygotuje on dla Ciebie idealne kwiaty dostosowane do eventu i Twoich oczekiwań. Sprawdź, co może Ci zaoferować nasz kwiaciarnia. Na stronie znajdują się przykładowe kompozycje kwiatów, które zamówisz z dowozem pod wskazany adres.