Dla wielu osób róże są najpiękniejszymi kwiatami – nic dziwnego! Mają w sobie ogromną klasę i pasują w zasadzie na każdą okazję. Sprawdzą się w wiązance ślubnej, bukiecie na Dzień Matki czy jako dodatek do romantycznej kolacji przy świecach. Na pewno dużą zaletą jest też tajemniczość, którą w sobie mają. Uchylamy jej rąbka – oto 7 faktów na temat róż, które na pewno Cię zaskoczą!
Spis treści:
- 1. Róże – kwiaty z historią
- 2. Specjalna gałąź nauki
- 3. Kwiat dla bogatych
- 4. Róża? Na zdrowie!
- 5. Niezwykła siła różanego aromatu
- 6. Chrześcijaństwo a symbolika róż
- 7. Rozaria – piękno róż w pełnej krasie
1. Róże – kwiaty z historią
Odkrycia archeologów wskazują, że róże należą do jednych z najstarszych kwiatów – ich ślady można było odnaleźć wśród wykopalisk sprzed ponad 35 mln lat! Wiadomo też, że róże były znane zarówno w starożytnym Egipcie (ich wizerunek widniał na malowidłach znajdujących się na ścianach grobowców), jak i w starożytnym Rzymie (pełniły w nim wiele funkcji, m.in. były wypełnieniem poduszek).
Co ciekawe, najstarsza róża, która wciąż rośnie, ma ponoć ponad… 1000 lat! Pnie się po ścianach Katedry w Hildesheim w Niemczech. Miała zostać zasadzona na początku VII wieku, gdy ową Katedrę w ogóle zbudowano.
2. Specjalna gałąź nauki
Róże są na tyle fascynującymi i skomplikowanymi roślinami, że nie powinien nikogo dziwić fakt istnienia specjalnej gałęzi nauki, która zajmuje się właśnie nimi. Jest to rodologia – dyscyplina naukowa wywodząca się z botaniki.
3. Kwiat dla bogatych
Najdroższa odmiana tego kwiatu została sprzedana w 2006 roku za 15,8 mln dolarów! Skąd taka cena? Już samo jej wyhodowanie pochłonęło bowiem 5 mln dolarów i zajęło 15 lat. Dokonał tego słynny w tej dziedzinie hodowca, David Austin, nazywając tę wyjątkową, niezwykle rzadką odmianę róży – Juliet.
Co jednak najważniejsze, standardowo róże aż tyle nie kosztują. Za kilkadziesiąt złotych można kupić prześliczny bukiet, którego jakość – owszem – będzie bezcenna!
4. Róża? Na zdrowie!
Róże – nie tylko kwiaty, lecz także liście czy owoce – od wieków stosowane były w celu wspierania zdrowia. Już sam Hipokrates używał tych kwiatów właśnie w celach leczniczych.
Przykładowo napar z róży wspomaga proces gojenia się małych ranek, a dzika róża niegdyś była uznawana za lek na wściekliznę. Od tego wywodzi się jej angielska nazwa, czyli dog-rose. Warto też wiedzieć, że owoce róży są znakomitym źródłem witaminy C. Dostarczają jej nawet 20 razy więcej niż cytryny.
5. Niezwykła siła różanego aromatu
Aromaty wywodzące się z róż potrafią być wyjątkowo silne i – co najważniejsze – piękne. Stąd też m.in. olejek różany wykorzystuje się do produkcji perfum (najczęściej pozyskuje się go z dwóch gatunków róż: damasceńskiej oraz stulistnej). Co przy tym ciekawe, do stworzenia 1 g olejku potrzeba bardzo wiele kwiatów – nawet około 2 tys. róż! Warto zatem doceniać nawet najmniejszą jego kroplę.
W jakich znanych perfumach je znajdziemy? Delikatne nuty róży są wyczuwalne m.in. w słynnych Chanel N°5, Hugo Boss Ma Vie czy Dior J`Adore Infinissime.
6. Chrześcijaństwo a symbolika róż
W religii chrześcijańskiej róże mają bardzo wieloznaczną symbolikę. Ich kolce nawiązują do korony cierniowej, którą niósł na głowie Jezus. Biała róża symbolizuje zaś dziewictwo, co bezpośrednio kojarzy się z Maryją. Jednocześnie kwiat ten przypisuje się także jako atrybut innych świętych postaci, np. św. Róży z Limy czy św. Franciszka z Asyżu.
7. Rozaria – piękno róż w pełnej krasie
Rozaria, z języka łacińskiego – rosarium, to nic innego jak różane ogrody. Miejsca, które wypełnione są tylko tymi wyjątkowymi kwiatami. W Europie zaczęły powstawać już w czasach średniowiecza, a szczególną sławę zyskały na początku XIX wieku. To właśnie wtedy swoje rozarium założyła żona Napoleona Bonapartego – Joséphine de Beauharnais. Miała w nim około 400 odmian tego kwiatu.
Obecnie jeden z największy tego typu ogrodów znajduje się w Niemczech, a dokładniej w Sangerhausen. Znajduje się w nim około 75 tys. krzewów róż, które reprezentują nawet 8300 odmian i gatunków!